Kőbánya bemutatkozik
A főváros X. kerületét, Kőbányát a korabeli történeti feljegyzések szerint IV. Béla csatolta Pest városához 1244-ben Kőér néven. Pestnek Kőbányához való jogát 1703-ban I. Lipót erősítette meg. Kutatások szerint a híres Rákos mezei országgyűlések helyszíne a mai Kőbánya területével, illetve annak egy részével esett egybe. Az 1873-as év meghatározó volt a kerület életében. November 27-én lépett hatályba az a rendelet, amely szerint Budapesten 10 önálló kerületet létesítenek. A közigazgatásilag önálló 10. kerület az Óhegy-Dűlő-Kőbánya nevet kapta.
Geológiai adottságai révén életre kelt a kőbányászat, agyaga révén tégla – és cserépgyártás, dombjai, éghajlata segítette a szőlő és bortermelést, kiváló vize a sörgyártást.
Az itt bányászott kövekből készült többek között a Lánchíd négy oroszlánja, az Alagút homlokzata. Sóskúti kövekkel együtt használták a Magyar Tudományos Akadémia, az Egyetemi Könyvtár, a bazilika, valamint az Andrássy úton található jónéhány palota építéséhez. A kőfejtés virágkora a XIX. század hatvanas éveire esik, és az 1890-es években gyakorlatilag megszűnt. Napjaink érdekessége az a mintegy 32 km hosszú pincerendszer, melyet a bányászat hagyott maga után.
A kerület területén találhatjuk a főváros, Budapest mértani középpontját.
A városközpont egyedülálló látványossága a Lechner Ödön tervei alapján 1899-ben épült Szent László Templom, illetve a Szent László tér másik oldalán a millecentenárium évében elhelyezett szoborkompozíció, Szervátiusz Tibor szobrászművész alkotása. Különleges látványossága a kerületnek, a címerben is látható Csősztorony, mely a már említett szőlőműveléssel kapcsolatos emléke Kőbányának.
Kőbánya sportélete igen jelentős. A kerületi sport-koncepció biztosítja a feltételeket az egyesületi, iskolai és szabadidős sportok létéhez.
Kerületünk bővelkedik a kulturális intézményekben. A Pataky Művelődési Központ, a KÖSZI (Kőbányai Gyermek és Ifjúsági Szabadidő Központ), a Kőbányai Helytörténeti Gyűjtemény, a Törekvés Művelődési Ház, a Tűzoltó Múzeum, Planetárium, a Petőfi Múzeum nyújt mindenki számára élménydús programot.
Említésre méltó a kerület zenei élete. A Kőbányai Zeneiskola évtizedek óta képzi a muzsikát nem csak szerető, hanem művelni akaró tehetségeket. A Kőbányai Zenei Stúdió a „könnyebb” műfaj kedvelőit szólítja meg.
Már hagyományosan, évente júniusban rendezzük meg „Szent László Napok” rendezvényt, mely alatt színházi előadások, kiállítások, kirakodóvásár, gyermekelőadások, komoly- és könnyűzenei programok, szabadtéri rendezvények várják az érdeklődőket.
További információk, érdekességek a kerületről a www.kobanya.hu weboldalon olvashatók. |